Динамічний розвиток заморозки ягід, а зокрема малини, без сумніву, є перспективною справою для українського ягідного ринку. Заморожування є чудовим способом для інвестування в ягідний бізнес.
   Отже, як власне проходить процес переробки малини?
Спочатку малина поступає з поля на спеціальний склад, в ящиках вагою приблизно 2-2,5 кг. Далі малина поступає в перший цех (камеру охолодження), де власне малина й охолоджується, тому, що різниця в температурі навколишнього середовища і заморозки відрізняється. Це робиться для того, щоб малина не текла.

Саме тому, перед замороженням малину потрібно охолодити. В камері охолодження малина охолоджується при температурі +3°…+8°C. Малина охолоджується від 4 до 6 годин.
   Після того, як малина охолодилась, вона поступає в глибоку заморозку (камеру заморозки).
   Як малина сортується та упаковується?
Малина поступає в спеціальний наскрізний бокс, де з однієї сторони вона поступає, а з іншої сторони її вивозять на палетах, в ящиках, після чого малина поступає в цех глибокого замороження. Початок набору температури в морозильній камері становить -27°C, де малина заморожується на протязі 3-4 годин.
Після того як малина заморозилась, вона поступає в цех для сортування та упаковки. Температура в середині цього цеху -6°C. Заморожена малина поступає на конвеєрну лінію, де вона крутиться та калібрується. Тобто ціла малина залишається, а крихти опадають. Потім, те, що не відсортувала машина, працівники відсортовують вручну. Вони вибирають малину, яка ціла, а крихта і малина, яка була пошкоджена при транспортуванні вони відсортовують окремо. На цій лінії сортування зазвичай працює вісім працівників-сортувальників. В кінці лінії працює пакувальник, який упаковує малину в целофанові пакети по 2,5 кг.
Крихту від малини зазвичай використовують для різноманітних джемів, топінгів, начинок для тортів і солодощів.
   Після сортування пакети з малиною поступають на контрольні ваги для більш точного зважування. Після цього пакети запаковують необхідну кількість у картонний ящик. В ящику приблизно 10 кг, це 4 пакети малини по 2,5 кг.
   Після цього продукція готова до транспортування та перевезення. Ящики з малиною складають на палету у необхідній кількості, пакують і кріплять експортну упаковку. Ось такий шлях проходить малина від поступання на склад із поля: охолоджується, заморожується, сортується, калібрується, зважується, пакується…
   Споруда власного заморожування дає можливість виробнику отримати більшу частку від роздрібної ціни замороженої малини. Якщо фермер ще й буде вкладатися в просування експорту та маркетингу, то він зможе швидше окупити інвестиції в заморозку, ніж інвестиції в вирощування ягід. Отже, великому виробнику дуже вигідно вкладати власні інвестиції в маркетинг та заморожування.
   Будівництво камери для охолодження, заморозки, зберігання малини є великим фінансовим вкладенням, але це є хороша інвестиція в майбутнє розширення ягідного бізнесу, для тих хто займається вирощуванням малини в промислових масштабах.
   Працівники компанії “Час Холоду” індивідуально за вашим замовленням запроектують, побудують камеру, та установлять необхідне обладнання для охолодження, заморозки, зберігання заморожених та свіжих ягід, в тому числі й малини.
    Ми пропонуємо вам прийнятні ціни для взаємовигідної співпраці. В компанії “Час Холоду” дотримуються поваги до клієнтів і відповідально ставляться до виконання замовлення клієнта. Звертайтесь то нас!

   Купити промислову холодильну камеру для малини можна замовивши дзвінок,  в нашому інтернет магазині, або відправте нам опитувальний лист.